در حالی که مسئولان از کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی قیمت‌ها در بازار مسکن خبر می‌دهند، آمار‌ها تنها ایجاد ثبات در بازار مسکن را نشان می دهند.
به گزارش اخبار ساختمان، این روز‌ها بسیاری از مسئولان حوزه مسکن آمار‌هایی در رابطه با کاهش قیمت مسکن اعلام می‌کنند به طوری که برخی از مدیران این بخش خبر از کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی مسکن به ویژه در واحد‌های بزرگ متراژ را می‌دهند.

این در حالیست که آمار‌های بانک مرکزی و آمار‌های دفتر اقتصاد و برنامه ریزی وزارت مسکن آمار‌های متناقضی را می‌دهند به طوری که بانک مرکزی از رشد ۲۲ درصدی معاملات مسکن در کشور خبر می‌دهد، اما وزارت راه و شهرسازی رشد ۱۰ درصدی قیمت مسکن را اعلام می‌کند همین موضوع زمینه ساز ایجاد نوساناتی در حوزه مسکن شده است.

البته چندی پیش خسروی رئیس اتحادیه املاک استان تهران اعلام کرده بود در ماه‌های محرم و صفر بسیاری از متقاضیان مسکن به دلیل رعایت شرعیات اقدام به خرید مسکن نمی‌کنند، و تا تمام شدن ماه‌های حرام (محرم و صفر) میزان معاملات مسکن در مقایسه با سایر ماه‌ها روند کاهشی دارد بنابر این آماری که بانک مرکزی درباره رشد ۲۲ درصدی معاملات مسکن داده است آماری غیر واقعی است.

او توضیح داد: تا پایان امسال قیمت‌ها هیچ افزایشی نخواهد یافت و از ابتدای امسال هم به دلیل رشد جهشی قیمت‌ها میزان معاملات مسکن کاهش داشته است.

خسروی با اشاره به اینکه در مهر سال ۹۷، ۱۱۳ هزار و ۴۳۲ معامله در کشور انجام شده است، گفت: در مهر امسال میزان معاملات ثبت شده در سامانه‌ها ۷۵ هزار و ۶۰۳ معامله بوده که بررسی‌ها نشان میدهد ۳۳ درصد کاهش معامله نسبت به سال گذشته داشته ایم.

دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران را ۱۲ میلیون و ۸۴۸ هزار تومان اعلام کرده که نسبت به ماه گذشته حدود یک درصد رشد داشته همچنین ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که در مناطق مرکزی تهران از جمله مناطق ۹، ۱۰، ۱۱، ۱۴، ۱۵، ۲۱ و ۲۲ متوسط قیمت کاهشی بوده، اما در مناطق جنوبی از جمله ۱۲، ۱۳، ۱۶، ۱۷، ۱۸ و ۱۹ نرخ‌ها نسبت به ماه گذشته روند رو به رشدی داشته است که به عقیده بسیاری از کارشناسان رشد جهشی قیمت‌ها در یک سال گذشته باعث مهاجرت بسیاری از شمال شهر نشینان به مناطق میانی و جنوبی تهران شده و این موضوع خود در افزایش قیمت مسکن بسیار تأثیرگذار بوده است.

در حالی که نایب رئیس اول اتحادیه املاک از کاهش ۳۰ درصدی قیمت مسکن به ویژه در مناطق شمالی تهران از جمله منطقه یک و دو خبر می‌دهد آمار‌های وزارت راه وشهرسازی نشان می‌دهد که متوسط قیمت مسکن در منطقه یک ۲۴ میلیون و ۸۱۰ هزار تومان بوده، اما در مهر متوسط قیمت مسکن در این منطقه به ۲۸ میلیون و ۱۷۲ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده که نشان دهنده رشد ۳.۲ میلیون تومانی بوده است همچنین آمار‌ها نشان می‌دهد که در مهر سال گذشته ۹ هزار و ۵۶۱ فقره معامله مسکن در تهران ثبت شده این در حالیست که در مهر امسال ۲ هزار و ۸۵۵ معامله ثبت شده بنابراین میزان معاملات مهر در مقایسه با سال گذشته ۶۳.۸ درصد بیشتر بوده است.

نرخ مسکن در تهران زیر ۵ درصد کاهش داشته است

در همین رابطه ایرج رهبر دبیر انجمن انبوه سازان استان تهران با بیان اینکه قیمت مسکن در تهران زیر ۵ درصد کاهش داشته است، گفت: بسیاری از مسئولان حوزه مسکن در روز‌های گذشته از کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی قیمت‌ها خبر می‌دهند که به هیچ عنوان این موضوع قابل قبول نیست.

او با بیان اینکه باید بخش تولید را در حوزه مسکن عملیاتی کنیم، گفت: تا زمانی که بخش تولید و ساخت و ساز رونق پیدا نکند به هیچ عنوان شاهد کاهش قیمت در حوزه مسکن نخواهیم بود بنابراین باید این بخش را نسبت به سال‌های گذشته تقویت کنیم.

او از ورود سوداگران جهت ایجاد نابسامانی در بازار مسکن هم خبر داد و گفت: بسیاری از سوداگران به دلیل مسائل پولشویی که در حوزه ارز و سکه ایجاد شده نتوانستند وارد این بازار‌ها شوند بنابراین به سراغ بازار مسکن آمدند تا از طریق سوداگری بتوانند از این بازار استفاده کنند.

او تأکید کرد: سوداگران سعی دارند با افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن سود‌های کلان و نجومی کسب کنند به همین دلیل با ایجاد نوسانات در قیمت‌ها اجازه نمی‌دهند مصرف کنندگان واقعی وارد حوزه مسکن شوند.

او با اشاره به اینکه بانک‌ها خود در زمینه افزایش قیمت مسکن تأثیرگذار هستند، گفت: بانک‌ها با سرمایه گذاری در حوزه مسکن و زمین و ارائه تسهیلاتی با نرخ‌های بیش از ۳۰ درصد سعی می‌کنند قیمت‌ها را ثابت و یا بالا نگه دارند تا از این طریق سود‌های کلان کسب کنند.

او افزود: در بسیاری از موارد مشاهده شده است که تا زمانی که بانک‌ها سود‌های لازم را کسب نکنند اجازه کاهش قیمت را در بخش مسکن نمی‌دهند، زیرا از این طریق سود آن‌ها کاهش می‌یابد بنابراین سوداگران و بانک‌ها در بسیاری از موارد با یکدیگر همکاری می‌کنند.

او تصریح کرد: سوداگران و بانک‌ها در بسیاری از موارد مانع تولید مسکن می‌شوند و از طریق ایجاد رکود در بازار مسکن زمینه ساز افزایش نجومی قیمت‌ها می‌شوند.

او گفت: دولت باید هر چه سریع‌تر طرح اولیه مسکن را عملیاتی کند تا شاهد قطع شد پای دلالان و سوداگران به بازار مسکن باشیم.

بازار مسکن از سال گذشته شاهد ایجاد نوسانات سنگین به ویژه در بازار خرید و فروش بوده که همین موضوع زمینه ساز کاهش ۷۰ درصدی معاملات در ماه‌های ابتدایی سال بوده است، اما همزمان با ایجاد ثبات در بازار‌های موازی از جمله ارز و سکه و همچنین مطرح کردن طرح اقدام ملی مسکن از سوی دولت قیمت‌ها کاهش یافت که البته این روند نزولی به دلیل کاهش یافتن قدرت خرید متقاضیان بوده است بنابراین دولت باید هر چه سریع‌تر با بهبود روند تولید و همچنین شناسایی واحد‌های خالی از سکنه بتواند ثبات را در بخش خرید و فروش مسکن ایجاد کند.

باشگاه خبرنگاران

برچسب ها:

نظر شما!!